LUFA 2019

34 dni. Tyle zajęło nam przygotowanie pierwszego Leszczyńskiego Ulicznego Festiwalu Artystycznego. LUFA, czyli ponad 30 wydarzeń, przeszło 50 artystów, 6 dziedzin sztuki, 9 lokalizacji 4 dni… 

Od 4 do 7 września miastem rządzili artyści: muzycy, malarze, aktorzy teatrów ulicznych, animatorzy, artyści rękodzieła, poeci, sportowcy, fotografowie. Słowem: ludzie z zajawką, pasją i talentem. Co ważne  trzon LUFY to artyści rodem z Leszna – zdolni, ambitni, pełni pasji, a nierzadko w Lesznie nieznani. 

To pierwszy w Lesznie festiwal, w którym sceną dla naszych twórców była ulica. Wyszliśmy bliżej ludzi, w przestrzeń miasta – zaanektowaliśmy skwery, chodniki, deptaki, podwórka, wąskie uliczki, parki, dziedziniec nieczynnej fabryki. Wszystko to w ścisłym centrum, w ramach rewitalizacji Leszna.

W trakcie czterech, naszpikowanych atrakcjami dni, wspólnie z mieszkańcami współtworzyliśmy sztukę i jej doświadczyliśmy. Pomalowaliśmy bramy czy bruk, stworzyliśmy największy plener malarski, wspólnie zatańczyliśmy na deptaku, nauczyliśmy się robić makramy czy las w słoiku, namalowaliśmy w rytm muzyki, zaśpiewaliśmy z ponad dziesięcioma formacjami muzycznymi.  „Hubert Szczęsny Orchestra”, The Bullseyes, Wakacyjni, Projekt Mania, Yellow Snow, czy Printempo. To formacje, które były z nami na LUFIE.

To był intensywny czas, duchowa podróż po wielu muzycznych gatunkach, mnóstwo zarejestrowanych uśmiechów, nauka, zabawa, współpraca, łączenie pokoleń, odkrywanie talentów, pozytywna energia. To był czas dla mieszkańców, okazja do spotkania się poza domem, ich aktywizacji, wyjścia w przestrzeń centrum miasta. To odkrywanie miejsc, których mieszkańcy dotąd nie znali. To wspaniały przykład rewitalizacji, którym będziemy się chwalić!

Organizacja Leszczyńskiego Ulicznego Festiwalu Artystycznego w 2019 roku była możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach projektu „Nowe tory – centrum Leszna po kolei”.

Facebook
Twitter
LinkedIn