SOBOTA - 07/09/2019

10:00 I „Bramy-Ramy czyli zabawa w op-art na Tylnej” I Wojciech Ejsmond I ul. Tylna – cd.

„Bramy-Ramy czyli zabawa w op-art na Tylnej”- stwórz swój obraz na ul. Tylnej. Obraz niebagatelnych rozmiarów, którego ramy tworzyć będą bramy na ul. Tylnej. Wszystko przy pomocy artysty- Ejsmondta, autora najbardziej charakterystycznych murali w Lesznie (Smoczyk, Maciejewski). Wspólnie odmień ul. Tylną. Niech zagości tam duch op-artu! Nie musisz być drugim Victorem Vasarelym- ważniejsze od ukończonych szkół plastycznych będzie Twoja dobra energia, pamiętaj:

Ilość miejsc ograniczona: 20 osób

Obowiązują zapisy (poprzez wiadomość prywatną lub telefon dostępny na fanpage @lufafestiwal).

10:00 I Spektakl „Jaś i Małgosia” I Teatr POMPON I Podwórko przy ul. Wąskiej 2

W trakcie kilkudziesięciominutowego spektaklu zaśpiewacie z wesołą Czarownicą i uwolnicie bohaterów z klatki.
Będzie muzyka, wspólna zabawa i fura cukierków!

10:40 I Czytanie dzieciom i muzyczne malowanie I Jagoda Data-Roszak I Podwórko przy ul. Wąskiej 2

Czytanie dzieciom

Będziemy czytać piękne historie i wiersze, stworzone dla dzieci przez leszczyńskich poetów. Damy dzieciom szansę na odbiór sztuki oraz na własną interpretację i twórczy wyraz artystyczny. Nie zabraknie kolorowej kredy oraz zabaw, które pomogą lepiej zrozumieć to co wspólnie przeczytamy. Zajęcia będą bazować na umiejętności słuchania i odtwarzania, pomogą w pracy nad zrozumieniem świata oraz siebie samych. Zabawy w grupie dadzą poczucie wspólnego tworzenia oraz budowania więzi społecznych.

Muzyczne malowanie

Skupmy się na muzyce i malarstwie. Malowanie podczas słuchania najrozmaitszych utworów muzycznych pobudza wyobraźnię i daje możliwość na swobodną ekspresję artystyczną. Podczas tego warsztatu dowiemy się jak dzieci widzą muzykę: czy każdy dźwięk ma inny kolor i kształt? Razem stworzymy muzyczny obraz, który pomoże nam zgłębić dziecięcą wyobraźnię, a być może uruchomi też naszą wewnętrzną kreatywność. Dzieciaki przyprowadźcie swoich rodziców – rodzice zabierzcie swoje dzieci i spotkamy się na Wąskiej.

Do zobaczenia – LUFA!

10:00 – 14:00 I Rękodzieło na Wąskiej I Lokalni artyści I ul. Wąska

Podczas czterech godzin wspólnej pracy w trakcie warsztatów będzie można nabyć nowych umiejętności i stworzyć prawdziwe cuda, które każdy zabierze do domu – lasy w słoikach, makramy, obrazy na drewnie, wieszaki na różne „cudasie”, elementy sztukatorskie.

Opis warsztatów i artystów:

Zabawa z gliną (warsztaty odbędą się w podwórku przy ul. Wąskiej 2)

Artiszok zaprasza wszystkich chcących poeksperymentować z gliną! Na koniec pracy staną się własnością ich twórców.

Wiek odbiorców: każda grupa wiekowa

Ilość osób: maksymalnie 6 osób w danym momencie

Koszt: warsztaty bezpłatne

Artiszok to nowo powstała pracownia znajdująca się w budynku starej rodzinnej piekarni w centrum Leszna. Zachowano dawny klimat tego miejsca, łącznie z zabytkowym piecem, w którym niegdyś dziadek Wiktor wypiekał tradycyjny chleb – dziś my tu wypalamy ceramikę. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby twórczo spędzić czas.

Warsztaty z Pracownią z Wyobraźnią

Ostatniego dnia Festiwalu zapraszamy do naszego twórczego kramu na warsztaty. Zarezerwujcie sobie czas na zabawę w klimacie zero waste.

10.00 – obraz na drewnie 3 D – w ruch pójdą młotki i papier ścierny

11.00 – wieszaki na różne „przydasie” – różne oblicza drewna i farb

12.00 – zakręcony design – Twój pomysł, Twoja wyobraźnia: z tkaniny, skóry, szkła, drewna, tektury – zrób coś swojego!

13.00 – obraz na drewnie 3 D – w ruch pójdą młotki i papier ścierny

Zapraszamy każdego, kto lubi spędzać czas niebanalnie i chce sprawdzić dokąd poniesie go wyobraźnia. Podczas warsztatów będzie też możliwość zakupu wielorazowych woreczków (alternatywa dla foliówek) oraz innych przedmiotów stworzonych w Pracowni

Wiek odbiorców: każda grupa wiekowa

Ilość osób: łącznie 50

Koszt: warsztaty bezpłatne

Pracownia z Wyobraźnią to miejsce inspiruje do twórczego, świadomego i bardziej eko życia. Organizujemy warsztaty dla kobiet, dzieci, rodzin i pokazujemy, jak daleko może zaprowadzić nas własna wyobraźnia. W ofercie warsztatów dla Kobiet mamy m.in: odnawianie mebli, intuicyjne malowanie, kursy szycia, decoupage, okolicznościowe spotkania w kobiecym gronie, letnie weekendowe regeneracje poza miastem.

Dzieci i młodzież zapraszamy do pracy z drewnem, młotkiem, pędzlem, tkaniną…i swoją wyobraźnią. Z myślą o nich powstał projekt Akademii PATRZĘ DALeko – cykl spotkań twórczo- rozwojowych, które mają na celu wydobyć na światło dzienne mocne strony dziecka, jego twórczy potencjał i zachęcić do świadomego życia w poszanowaniu Natury. Zapraszamy również zorganizowane grupy – skroimy warsztat na miarę potrzeb.

Warsztaty: Las w słoiku

Zapraszamy do wspólnego tworzenia mini lasów w szklanych naczyniach. Podczas wspólnej zabawy poznamy tajniki tworzenia mini ekosystemów. Wspólnie przygotujemy podłoże i dobierzemy rośliny by powstał mini las zamknięty w małym słoju. Uczestnicy warsztatów będą mogli zabrać swoje mini lasy ze sobą do domu i tam cieszyć się nimi przez długi czas. 

Las w słoiku to miniaturowych rozmiarów zagajnik szczelnie zamknięty w szklanym słoju – trend, który podbił serca miłośników, jak i amatorów roślin. W dużych naczyniach ze szkła odtwarza się naturalne środowisko leśne, umieszczając w nich mchy, paprocie, sukulenty, a nawet rośliny kwitnące. Miniaturka lasu postawiona na parapecie czy regale wyglądem będzie przypominała zieloną, zaklętą w słoju krainę z baśni, która ubarwi domową przestrzeń.

Wiek odbiorców: każda grupa wiekowa, ale dzieci poniżej 8 lat pod opieką rodziców

Ilość osób: maksymalnie 8 osób w danym momencie

Koszt: warsztaty bezpłatne

Miejsca Twórcze to działalność, jaką prowadzi Joanna Króliczak w Pięknym Domu w Puszczy Rzepińskiej (https://www.facebook.com/kosobudki/) (). Organizuje tam szereg warsztatów zapraszając do współpracy ludzi z różnych profesji.  Jej „Lasy w szkle” powstają jako mikro światy, którymi można dzielić się z innymi i wspólnie je tworzyć na warsztatach.

Warsztaty z tworzenia makram

Zapraszamy do twórczego relaksu przy tworzeniu makram. Choć technika ta polegająca na tworzeniu ozdób ze sznurka bez użycia narzędzi była znana już w starożytności, dziś znów jest niezwykle popularna. Podczas spotkania uczestnicy opanują podstawowe sploty, zaprojektują pierwszą makramę na ścianę, a po skończonej pracy zabiorą ją do domu. Ze zwykłego sznurka wyczarujemy prawdziwe cuda!

Wiek odbiorców: każda grupa wiekowa

Ilość osób: łącznie 40

Koszt: warsztaty bezpłatne

Marta Ginter 

Urodzona w Lesznie. Studiowała Edukację Artystyczną oraz Sztuki wizualne na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od kilku lat pracuję w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych w Lesznie. Zajmuje się przede wszystkim projektowaniem graficznym oraz prowadzi warsztaty plastyczne. Makramą zajmuje się od roku i wyplata w każdej wolnej chwili.

Warsztaty sztukatorskie

Mistrz sztukatorstwa zaprasza na pokaz wylewania elementów sztukatorskich – odlewów za pomocą różnych form. Będzie można odlać małe elementy z gipsu, bądź gotowe już pomalować farbami.

Wiek odbiorców: każda grupa wiekowa

Ilość osób: 4 osoby w jednym czasie (warsztaty 20-minutowe dla każdej czteroosobowej grupy)

Koszt: warsztaty bezpłatne

Tadeusz Kluczyński to artysta mistrz zajmujący się sztukaterią, pozłotnictwem, malarstwem sztalugowym i ścienne, tworzeniem mozaik, konserwacją dzieł sztuki, kreowaniem i projektowaniem wystrojów wnętrz i fasad 

11:00 – 13:00 I Warsztaty teatralne I Marek Prałat – Teatr Miejski I Podwórko przy ul. Wąskiej 2

„Dotknij teatru” – warsztaty teatralne z Markiem Prałatem. Kochasz kino, kochasz teatr, kochasz scenę? A może po prostu zawsze chciałeś/aś poczuć się choć przez chwilę niczym Gustaw Holoubek?  Zapraszamy w sobotę na podwórko przy ul. Wąskiej! Warsztaty teatralne będą miały charakter otwarty. Zapoznamy uczestników z podstawami sztuki Teatru, w każdym aspekcie (aktorskim, reżyserskim).
Warsztaty będą mieć formę improwizowaną. Jaki przybierze ona kształt, uzależnione będzie od wieku i ilości uczestników. W przypadku dużej ilości zainteresowanych, prowadzący Marek Prałat wybierze grupę roboczą ok 15 osób, co w sprzyjających okolicznościach  może doprowadzić do stworzenia scenki teatralnej. 
Prowadzący Marek Prałat
Aktor i reżyser Teatru Miejskiego w Lesznie
Człowiek z długoletnim i bardzo bogatym doświadczeniem zarówno teatralnym jak i telewizyjnym. Oprócz zagrania niezliczonej ilości ról na scenach Teatrów w Szczecinie i Warszawie, realizował nagrania lektorskie (300 przeczytanych pozycji). Swoją skromnością, wiedzą i wiarą w Teatr sprawił m.in że studenci uniwerstytetu trzeciego wieku odważyli się pod jego wodzą stworzyć spektakl MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ – PÓŁ WIEKU PÓŹNIEJ, który miał swoją premierę 24 sierpnia 2019 na scenie Teatru Miejskiego w Lesznie

16:00 I „Kolorowy upływ czasu” – zabawa na ulicy I  Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych I ul. Leszczyńskich (od Rynku do Małej Kościelnej)

Zabawa na ulicy, w której będzie można wziąć udział nawet przy odrobinie deszczu. 

 

16:00 I Pokaz kuglarski i spektakl parateatralny „Możesz inaczej” I MCP Alternatywa Leszno I ul. Leszczyńskich (od Rynku do Małej Kościelnej)

Pokaz kuglarski przygotuje młodzież działająca przy Młodzieżowym Centrum Profilaktyki „Alternatywa”  w ramach Grupy kuglarskiej. Pokaz z elementami żonglerki klasycznej, w tym: piłki, obręcze, maczugi, poi, diabolo, flowerstick, kije, monocykl.

Spektakl parateatralny „Możesz inaczej” – przygotowany przez grupę Parateatralną w ramach prowadzonej wymiany młodzieżowej Areosuhl.

17:00 I Koncert I Streetnote – Kamila Fabianowska / Arkadiusz Kaczmarek / Filip Wieczorek / Olek Bortel I Stare Pompy, ul. Narutowicza
18:00 I Koncert I The Bullseyes I Stare Pompy, ul. Narutowicza
19:00 I Koncert I Printempo I Stare Pompy, ul. Narutowicza
20:00 – 23:00 I Zakończenie Festiwalu I SET DJ I Stare Pompy, ul. Narutowicza
20:30 I Pokaz Fireshow I MCP Alternatywa Leszno I Dziedziniec Starych Pomp, ul. Narutowicza
20:30 -23:00 I Visual Art I Water Concept I Stare Pompy, ul. Narutowicza

„Symbioza” to instalacja, na której za pomocą obrazów wielkoformatowych wyświetlanych na wodzie widzowie zobaczą symbiozę pomiędzy naturą a człowiekiem. Założeniem tej instalacji jest ukazanie rozwoju technologii integrującej się z naturą oraz koegzystencja rodzaju ludzkiego ze otaczającym nas światem.

Pokazowi towarzyszyć będzie specjalnie skomponowana muzyka.